Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Eski ‘Mac’ler saksı oldu!

Bay Bitki- Monsieur Plant eski bilgisayarları saksı olarak kullanıyor

Fransız sanatçı Christophe Guinet çalışmalarında bitkileri kullanıyor. Kendini de “Monsieur Plant” yani “Bay Bitki” olarak tanıtıyor. Doğaya dönüş temasını işlediği eserlerinde atıklara gönderme yaparak aşırı tüketimi protesto ediyor.

Christophe Guinet, sanat da dahil olmak üzere yapılan her işte çevreye verilen zararı en aza indirmek için çaba gösterilmesini ve bu konuda farkındalığın artırılmasını savunan bir sanatçı. İlgi alanı ise bitkiler. Atıkları kullanarak sabır ve titizlikle bitki kompozisyonları oluşturuyor. Eserleri “sevdiği” ve “sevmediği” şeyleri temsil ediyor ve çoğunlukla kent kültürüne atıfta bulunuyor.

Bay Bitki- Monsieur Plant eski bilgisayarlardan Macintosh Classic
Macplants – Imac G5

Bay Bitki- Monsieur Plant eski bilgisayarlar - Imac G5Sanatçı, son projesi olan “Plant your Mac!” ile teknolojik atıkların gittikçe çoğaldığına ve büyük bir sorun haline geldiğine dikkat çekmek için Apple marka eski bilgisayarları saksılara dönüştürüyor.

Christophe Guinet, Paris’te doğmuş. Ama büyürken yaşamı hem kentte hem de köyde geçmiş. Böylece doğa ile hep iletişim içinde bir çocukluk geçirmiş. Gençlik yıllarında doğayla bu ilişkisi tutkuya dönüşmüş. Özellikle de güzelliklerinden ve narin görüntülerinden dolayı orkidelere hayranlık duymuş. Zamanla yaratmaya olan isteği onu sanata itmiş. İlgi alanı sokak sanatı ve moda gibi kent yaşamına doğru kaysa da doğadan asla vazgeçmemiş ve sanatla doğayı bütünleştiren çalışmalar yapmaya başlamış. Bitkileri ve ağaç kabuklarını farklı türdeki atık malzemelerle kolaj, fotoğraf, grafik tasarım, illüstrasyon ya da heykel olarak bir araya getirmeye başlamış.

Kapitalist sembolleri ve eğilimleri sanat yoluyla doğaya dönüştürdüğünü söyleyen sanatçı, bitkilerin şekillendirici ve tutkulu estetiğini günlük ve kült objeler yoluyla sunarak aşırı tüketimi vurguluyor ve doğayı kastederek “kaynağa geri dönün” çağrısı yapıyor.

Fotoğraflar: monsieurplant.com

Eski ‘Mac’ler saksı oldu! yazısı Kilsan Blog sitesine aittir.This post first appeared on Mimari, Sanat, Tasarım, Çevre, Yaşam | Kilsan, please read the originial post: here

Share the post

Eski ‘Mac’ler saksı oldu!

×

Subscribe to Mimari, Sanat, Tasarım, Çevre, Yaşam | Kilsan

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×