Adolfo Cambiaso |
The tournament, divided into two categories, High Handicap (24-28) for the Duke of Edinburgh Trophy, and Medium Handicap (9-16) for the Colonel Francisco Reyes Carrere Cup, will be played by teams made up of some of the best players in the world, like Adolfo Cambiaso Jr, David Stirling Jr, Eduardo Novillo Astrada Jr, Bartolomé Castagnola, Juan M. Zavaleta Jr, among others.
Don´t miss the opportunity of attending this world class event. Contact me to reserve your Exclusive Polo Experience with transportation and specialized guide.
DUKE OF EDINBURGH TROPHY
TEAMS
Valiente / La Dolfina: Bob Jornayvaz 1, Diego Cavanagh 7, David Stirling Jr 10, Adolfo Cambiaso Jr 10. Total: 28.
La Natividad: Santiago Cernadas 6, Bartolomé Castagnola Jr 6, Eduardo Novillo Astrada Jr 8, Bartolomé Castagnola 8. Total: 28.
Indios: Alberto Heguy Jr 7, Ezequiel Martínez Ferrario 8, Julián de Lusarreta 7, Jorge Monsegou 5. Total: 27.
La Esquina: Segundo Miguens 4, Matías Benoit 6, Juan M. Zavaleta Jr 8 y Martín Tassara Jr 6. Total: 24.
SCHEDULE
Friday, September 1 - Semifinals at Argentine Polo Association in Pilar
1.00 pm: Valiente / La Dolfina vs. La Esquina
3.00 pm: La Natividad vs. Indios.
Wednesday, September 6 - Final at Palermo Polo Field
3.30 pm: Winner Semifinal 1 vs. Winner Semifinal 2
COLONEL FRANCISCO REYES CARRERE CUP
TEAMS
League 1
SJ Los Pingüinos: Martín Vilaró 1, Horacio Henry 2, Salvador Ulloa 7, Juan I. Taverna 6. Total: 16.
SJ La Natividad: Guillermo Venier 1, Felipe Dabas 3, Javier Guerrero Jr 3, Bartolomé Castagnola 8. Total: 15.
SJ Miralejos: Ernesto Urien 1, Segundo Caimi 3, Juan M. Gramajo 3, Juan C. Gramajo 3. Total: 10.
League 2
SJ La Natividad / Miraflores: Martín Scortichini 2, Ignacio Velasco Gallo 2, Lucas Torales 6, Bartolomé Castagnola Jr 6. Total: 16.
SJ La Estacada: Edgar Echezarreta 2, Juan M. Sabina 3, Alejandro Palomeque 5, Pedro Gutiérrez O´Farrell 5. Total: 15.
San Jorge: Santiago Porreca 1, Rubén Lucarino 1, Eduardo Fredes 3, Lorenzo Larumbe 4. Total: 9.
SCHEDULE
Tuesday, August 29 - Date 1 at Club Militar San Jorge
11.00 am: SJ Los Pingüinos vs. SJ Miralejos
2.00 pm: SJ La Natividad / Miraflores vs. San JorgeThursday, August 31 - Date 2 at Club Militar San Jorge
12.00 pm: SJ La Natividad vs. SJ Miralejos
2.00 pm: SJ La Estacada vs. San Jorge.Saturday, September 2 - Date 3 at Club Militar San Jorge
12.00 pm: SJ Los Pingüinos vs. SJ La Natividad
2.00 pm: SJ La Natividad / Miraflores vs. SJ La EstacadaWednesday, September 6 - Final at Palermo Polo Field
1.30 pm: Winner League 1 vs Winner League 2