Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Sve Å¡to treba da znate o spirali kao vidu kontracepcije

Nezaštićeni seksualni odnos ne bi uopšte trebalo da bude opcija, a abortus nije i nikada neće biti vid kontracepcije!

Ukoliko ste nedisciplinovani, ne setite se da popijete pilulu na vreme, često vi ili partner nemate kod sebe prezervativ u trenucima strasti, predstavljamo vam rešenje za  zaštitu od neželjene trudnoće!

U pitanju je savremeni metod kontracepcije –  spirala.

– Ona predstavlja vid intrauterine tj. unutarmaterične kontracepcije koja se postiže postavljanjem spirale u matericu, da bi se spečila trudnoća – kaže dr Mima Fazlagić.

Postoje podaci da je još Hipokrat radio intervenciju sličnu postavljanju spirale u matericu. Podaci o postojanju spirale kao stranog tela u materici vezuju se za 1909 godinu. Poslednjih decenija došlo je do razvoja različitih spirala od bakra, srebra i plastike.

– Jedno vreme je bila jako popularna plastična spirala koja je sa sobom nosila neke nuspojave. Izazivala je veće lučenje sekreta i leukocita što je dovodilo od češćih zapaljenja jajnika ili trbušne maramice. Veliki problem u našoj populaciji je bio i to što su pacijentkinje ostavljale spiralu da stoji i po deset pa i petnaest godina čime su se stvarale još veće komplikacije – objasnila je Fazlagić nuspojave koje su se ranije događale.

Ako su vas ovi podaci uplašili, slobodno odahnite. Napisali smo DOGAĐALE. Postoje mnoge predrasude kada je ovakva kontracepcija u pitanju, baš zbog situacija iz prošlosti i neprijatnosti koje su žene doživljavale. Toga danas nema!

– Kada je napravljena prva hormonska spirala, dovela je do potpune promene pojma spirale. Kod ove vrste kontracepcije začeće se sprečava na dva načina – samom činjenicom da postoji uložak u unutrašnjosti materice, kao i stalnim otpuštanjem malih količina hormona – progestagena. Progestagen se i inače luči u drugoj polovini menstrualnog ciklusa, a kontinuiranim otpuštanjem ovog hormona u intrauterinom ulošku sprečava se zadebljanje unutrašnjeg sloja materice – endometrijuma, uz delimično smanjenje ovulacije. Istovremeno se povećava i gustina cervikalne sluzi, čime se sprečava napredovanje spermatozoida.

Foto: Profimedia

Hormonska spirala je vrlo efikasan vid kontracepcije – uspešno prevenira trudnoću u više od 99.8% slučajeva, a mogu je koristiti žene svih starosti, od tinejdžerki do žena u perimenopauzi. Prednosti su mnogostruke – sigurni intimni odnosi, trajanje do pet godina, u slučaju da se želi trudnoća, spirala se jednostavno izvadi i mogućnost začeća se brzo vraća. Sem toga, menstrualna krvarenja se smanjuju, pa i potpuno nestaju Posle Nekoliko Meseci – nema više obilnih menstruacija, premenstrualnog sindroma, bolnih krvarenja… ne treba zanemariti ni smanjenje troškova kao posledicu izostanka menstruacije – nema potrebe za ulošcima, preparatima gvožđa kod obilnih menstruacija… Prednost ove spirale je što se hormoni luče samo lokalno, a nema ih u krvi, jetri ili mleku žene. Zbog toga ona ne menja hormonski status žene i toliko je bezbedna da se može staviti ženi nakon porođaja, koja doji.

– Odnedavno je i na našem tržištu dostupna hormonska spirala sa levonorgestrelom po pritupačnijoj ceni, a kako je trajanje njene efikasnosti 5 godina, kao pouzdana kontracepcija je od trenutno dostupnih metoda najpovoljnije dugoročno rešenje na mesečnom nivou – kaže Fazlagić.

– S obzirom da smanjuje zadebljanje zida materice ciklusi se smanje toliko da mogu čak i da izostanu sve dok traje primena spirale, a sam hormonski status žena je nepromenjen. Zbog toga je ova spirala i terapijsko sredstvo jer pomaže, a nekad predstavlja i jedino rešenje kod pacijentkinja sa jako obilnim ciklusima. Nasuprot običnoj spirali smanjuje lučenje sekreta i smanjuje rizik za zapaljenja, a takođe smanjuje rizik za pojavu karcinoma materice, odnosno karcinoma endometrijuma materice – navodi ginekolog.

Spiralu vrlo brzo i lako stavlja ginekolog krajem menstrualnog ciklusa, a nakon pet godina se menja. Nažalost, ne koristi se kod nas koliko bi trebalo, a krivac za to su prerasude. Veliki broj žena se uplaši reči hormonska i ne razlikuju je od starih metalnih ili plastičnih spirala koje su donosile puno rizika. Najvažnije je da se rešimo prerasuda i da u razgovoru sa ginekologom svaka žena dobije prave informacije i odluči se za kontracepciju koja njoj najviše odgovara.

Takođe ova spirala može mnogo olakšati vreme oko menopauze kada često žene zbog obilnih krvavljenja završavaju na kiretažama.

Prava informacija je neophodna da bi naše reproduktivno zdravlje bilo bolje i da bismo promenili statistiku koja za sada nije slavna.

Spirala mi je smanjila obilna krvarenja

Liljana iz Beograda ima 45 godina, majka je dvoje dece. Pre trudnoća nije imala problema sa menstrualnim krvarenjima, međutim posle drugog porođaja menstruacije su postale sve obilnije.

– Priznajem da sam se posle nekoliko meseci obilnog krvarenja uplašila. Otišla sam kod ginekologa koji je prvo uradio sve analize. Shvatili smo da nemam većih problema, da ne postoje miomi ili neki drugi sličan problem. Doktorka mi je tada preporučila da stavim hormonsku spiralu Poslušala sam je i sada već godinu dana nemam problema sa oblinim ciklusom, gvožđe mi se vratilo u normalu. Više nisam umorna i neraspoložena zbog loše krvne slike i na najbolji mogući način mogu da se posvetim svojoj deci, suprugu i poslovnim obavezama. Slobodno mogu da kažem da mi se život promenio na bolje- iskrena je Ljiljana za portal Aska.

Pročitaj još:

ORALNA KONTRACEPCIJA Istine i zablude

Srpkinje su među rekorderkama u broju partnera, a na OVO moraju da obrate posebnu pažnju!

I hormonima treba predah: Da li su oni krivi kada se ugojite ili odlakavite?



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Sve Å¡to treba da znate o spirali kao vidu kontracepcije

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×