Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Histerične žene koje zaustavljaju tornado: Pogled na menstruaciju kroz vekove

Postoji niz mitova i priča koje su nastajale Tokom vekova kako bi se opisala menstruacija.

Muškarcima je ova pojava kod žena uvek bila velika misterija, iako ukoliko se razmisli i sazna funkcionisanje ženskog tela tu nema ničega preterano mističnog. Ipak, muškarci kao muškarci, uvek pronalaze čudna objašnjenja za ženske probleme. Tako smo zbog ove pojave koja se dešava jednom mesečno mogle da oteramo uragane, prenesemo lepru, ili bolujemo od histerije.

Evo najsuludijih ideja o menstruaciji tokom istorije:

Biblijska vremena

Žene su tokom menstruacije morale da budu u izolaciji, a pre nego što bi im bilo dozvoljeno da se vrate u zajednicu, morale su da budu “čiste” sedam dana. Osim toga, seks tokom menstruacije bio je van zakona.

Gaćice za menstruaciju iz 20. veka

U Bibliji je čak pažnja posvećena i ženama sa neobično dugim krvarenjem, koje su, naravno, za sve vreme njegovog trajanja, smatrane nečistim. A sve su žene, na kraju ovog perioda, morale da odu i podnesu žrtve svešteniku.

Ova biblijska opsednutost čistoćom uticala je na hrišćanstvo, pa i Danas neke žene ne idu u crkvu za vreme menstruacije. I među čelnicima crkve vode se sporovi o tome da li je menstrualna krv nečista. Neki insistiraju na tekstu Levitskog Zakonika, dok drugi citiraju Jevanđelje po Marku gde Isus dodiruje i leči ženu koja je „dvanaest godina bolovala od tečenja krvi”.

Stari Egipat

Stare Egipćanke i Grkinje su za vreme menstruacije mirno koristile tampone. Ipak, ti tamponi su se znatno razlikovali od ovih današnjih, pa su ovi egipatski pravljeni od papirusa, a grčki od opiljaka drveta umotanih u platno. Rimljanke su sa druge strane nosile vunene uloške kako bi sprečile probijanje krvi na odeću.

Filozof Plinije Stariji je naglabao o menstruaciji i moći „krvareće” žene. On je zaključio da je takva žena toliko moćna da, ako se obnaži, može zaustaviti razne vremenske nepogode, pa i tornado. Ona je, naravno opet gola, mogla i da otera pošast sa kukuruza, prosto hodajući kroz polje. Svet još čeka na takvu ženu, ali ne verujemo da će je dočekati.

Srednji vek

U to doba, žene su tokom života menstruaciju imale u proseku pedesetak puta. Danas, prosečna žena će tokom životnog veka imati oko 450 menstruacija. Otkud tolika razlika? Prvo, životni vek je danas duži nego

Foto: Profimedia

ranije, a drugo, tokom srednjeg veka žene su imale mnogo, mnogo više dece nego što ih imaju danas, a i dojile su ih u proseku dvostruko duže nego što to danas majke čine. Kad izvedete računicu – jasno je zašto je menstruacija u doba mračnog srednjeg veka bila ređa pojava nego danas.

Nuspojava seksa za vreme menstruacije u srednjem veku bila je lepra!  Naime, ljudi su verovali da lepra ulazi u telo kroz testise za vreme tog nesrećnog seksa i onda se širi do ostalih organa. Opisi ovog načina prenošenja lepre su brojni i potenciraju žensku krivicu u činu. Ipak, opatica Hildegard fon Bingen uzvratila je udarac napisavši da menstrualna krv leči lepru. Zamislite koliko su tek onda bili zbunjeni muškarci u srednjem veku sa ovom informacijom.

Renesansa

Evropljani su verovali da je menstrualna krv otrovna, odnosno da otrovna isparenja menstrualne krvi izazivaju histeriju, zbog koje su žene tako nestabilne i emotivne. Elem, smatralo se da se tokom menstruacije telo oslobađa tih “otrovnih toksina”.

Genitalna masaža se više puta u istoriji prihvatala kao glavni lek za žensku histeriju. Naime, lekari su verovali da se masažom dolazi do “histeričnog pakosizma”, koji danas nazivamo jednostavno orgazmom. Ovaj vid “lečenja” je počeo da se primenjuje još u doba renesanse, ali je pravu popularnost stekao u 19. veku. Terapija je toliko blagotvorno delovala na žene, da lekari nisu stizali da odmore prste i zglobove od “lečenja”. Tako je dr Mortimer Grenvil  stvorio prvi električni vibrator – bušilicu sa malom kuglom na kraju koju je napajala baterija veličine kofera. Hvala Mortimere!

Foto: Profimedia

Danas

Menstruacija je i danas tabu u dobrom delu sveta. U nekim drugim zemljama veruje se da će žena koja kuva obroke za porodicu tokom menstruacije zagaditi hranu, a plemena u kojima se drže “biblijske” prakse da se žene tokom menstruacije šalju u izolaciju i danas postoje.

U Nepalu žene čak i umiru zbog upražnjavanja običaja pod imenom “chhaupadi”  koji podrazumeva da žena živi izolovana u šupi i nema pristup domaćinstvu tri noći. Naravno, ulošci i tamponi tamo nisu opcija, pa se žene snalaze kako mogu, a zabeleženo je i nekoliko smrtnih slučajeva kao posledica napada divljih životinja, silovanja, lošeg mentalnog stanja ili prosto hladnoće. Sud je ovu praksu zabranio, ali ona se i dalje sprovodi u tajnosti, tokom cele godine, pa čak i po najvećoj zimi.

Iako je mnogo vremena prošlo, mesečno krvarenje žene je i dalje nešto što izaziva gađenje i gomilu predrasuda. Iako nam se čini da su se stvari promenile, najviše se u stvari promenila i napredovala medicina koja je stvorila sanitarna sredstva koja pomažu ženama u “onim danima”.

Postavlja se pitanje kako bi muškarci reagovali na menstrualnu krv  da nema uložaka, tampona i drugih pomagala? Da li bi nas opet izolovali na sedam dana? Budimo zahvalne na tome što ne moramo da saznamo.

Pročitaj još:

Savršenstvo iz prirode: Orhideja, cvet koji je simbol intime

Roze-bela magija proleća: Trešnjin cvet – čudo prirode koje simbolizuje sreću, lepotu i život

Najromantičnije pesme nose gorku istinu: Ovako su nastali najveći hitovi Erika Kleptona



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Histerične žene koje zaustavljaju tornado: Pogled na menstruaciju kroz vekove

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×