Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ako plienkujeme a BEZPLIENKUJEME?

Často sa nás pýtate, ako plienkujeme. Využívame hlavne bezplienkovú metódu, ale používame aj látkové plienočky a eko plienky, ku ktorým sa dostanem neskôr. Sme šťastní, že sa čím dalej viec ľudí pýta na bezplienkovú metódu a začína ju praktikovať. Preto Vám o nej nepíšem viac.

Celý názov je ,,Bezplienková komunikačná Metóda” (BKM) ako už z názvu vyplýva, ide hlavne o komunikáciu medzi bábätkom a rodičom. Znie to možno trošku zložito, ale vôbec nie je. Dieťa dáva signály, ktoré rodič prečíta a bábatko môže vykonať svoju potrebu nikde inde ako do plienky. Rodič ho podrží napríklad nad nočníčkom, alebo nad umývadlom.

Ako sme sa k tomuto dostali?

Ešte v tehotenstve som si o bezplienkovaní niečo prečítala, takže som zhruba vedela o čo ide, ale nijak viac som to neriešila. Nemala som žiadne informácie, prečo je to pre bábätko dobré, ani som neriešila ,,ako sa to robí”. Elizabeth sa narodila a my sme ju začali spoznávať. Začali sme si všímať, kedy ciká a kaká, ako vyzerá, ako sa tvári, aké zvuky vydáva. Mali sme doma nočník, ale akosi sme ho vždy odložili, ešte sme nevedeli, ako ho presne využiť…

Až raz prišiel deň, keď som pozorovala Elinku a zrazu si nakakala do Plienky. Vtedy som Danielovi povedala, že teraz by som už vedela, že jej treba kakať. A odvtedy sme ju začali držať nad nočníčkom vždy keď sa zobudí a potom ešte raz pred spaním. O bezplienkovaní som si dovtedy nič viac nečítala a nezisťovala. Jednoducho iba pocitovo, intuitívne- sleduj svoje dieťa – napoj sa naň.

Viete, aký to bol úžasný pocit, keď prvýkrát vykonala svoju potrebu mimo plienky ?

Viem že to bolo úžasne nie len pre nás, ale hlavne pre našu dcéru. A dôvody? Je ich mnoho a bez BKP si už život nevieme predstaviť. A som si istá, že ani Elinka nie.

Hlavne ide o budovanie komunikácie medzi bábätkom a rodičom. Dieťatko je šťastné, že môže svoju potrebu vykonať mimo plienky. Treba mu len dávať príležitosť. Neviem či ste vedeli, že takisto ako my dospelí, aj bábätká svoju potrebu zadržiavajú a nechcú si “našpiniť do nohavíc”. Pustia zvierače až vo chvíli, keď už viac nevládzu držať. Toto zadržiavanie im spôsobuje tie ,,bežné” brušné problémy a koliky.

Pediatrička tvrdí, že je normálne, aby dieťatko v jej veku nekakalo aj týždeň. Je to naozaj zdravé? Hrajú v tom úlohy aj plienky ? Odpovedzte si sami. Naša Elizabeth kaká cca 2-5 krát za deň. Vždy si všetko predstavte na sebe. Chceli by ste stále dookola zadržiavať a následne vykonať svoju potrebu do nohavíc? A ešte k tomu po ležiačky ? Alebo si len predstavte vykonávať potrebu po ležiačky. Nič príjemné že ? Predpokladám, že by ste to dobrovoľne nechceli absolvovať. Žiadny cicavec si dobrovoľne nešpiní do svojho hniezda. Pokiaľ uznáte bábätká za inteligentné a vyspelé bytosti, doprajete im aj možnosť vyprázdňovať sa tak.

Teraz ich učíte, že si môžu nakakať do plienky a potom ich od plienky dlho odúčať? Načo?

Dieťatko si vie budovať návyky už po narodení.
Predídete tak brušným problémom, močovým infekciám a rôznym zapareninám. Naša Elizabeth má 3 mesiace a ešte nemala nič z toho a viem, že ani mať nebude. Klasické pampersky obsahujú hrozne veľa chemikálii a sú z plastov ktoré škodia hlavne bábätku a v neposlednom rade celej planéte. Keď nie ste za bezplienkovanie, odporúčame aspoň používať látkové plienky, alebo ekologické plienočky, ktoré sú šetrné k bábätku aj k zemeguli.

Ďalej treba spomenúť, že ušetríte veľa peňazí na plienkach. My momentálne fungujeme tak, že Elizabeth má plienočku na sebe stále, no kaká už len nad nočník. Možno raz za dva týždne sa stane, že sa pokaká aj do plienky. Ciká tak cca 70% do šerblíka a 30% do plienočky. Tým pádom, keď ju ideme prebaliť, plienka je suchá, dáme ju vycikať a plienku môžeme použiť znova.

Pozrite sa na rôzne kmene, kde sú mamičky celý čas nahé a nosia svoje deti. Bez plienky.

Nádherne sa naučili čítať svoje dieťa. Presne vedia, kedy čo bábätko potrebuje. To iba my sme tak odpojení ako od seba, tak od sveta, že nám príde neuveriteľné, že sa dieťatko ,,vie” vycikať a vyľakať mimo plienku. Často sa nás ľudia pýtajú: ,,To ako vie, že má kakať? A ako vy viete, kedy jej treba? “ úplne jednoducho. Skúmajte a skúšajte. Vždy po napapaní a po prebudení, keď dieťa robí prestávky medzi kojením, keď je nepokojné, keď sa vrtí, či robí grimasy ako pri tlačení – dajte ho nad šerblík, podržte ho pár minút a budete užasnutí. Niekedy to bábätku trvá dlhšie a možno potrebujé pomôcť v sústredení sa. Vtedy jej iba párkrát pretrieme riťku nejakou utieročkou a väčšinou hneď začne cikať či kakať.

Pamätajte, nejde o to, aby bolo dieťa úplne bez plienky a čo najskôr ! Vôbec nie.

Nejde o žiadnu súťaž . Ide o spokojnosť a zdravie dieťatka. Robte to s radosťou, urobte si z toho zábavnú činnosť. Ak sa bábo zobudí a má zacikanú plienku a pokojne spinkalo celú noc, určite ho netreba v noci budiť a nasilu dávať vycikať. Iba keď vás o to dieťatko prosí. Treba poznamenať aj to, že sa vôbec nič nejede, keď sa ešte dieťa do plienočky vyšpiní. Netreba v dieťatku vyvolávať pocit viny, že niečo urobilo zle. Je potrebné mať iba trpezlivosť a dieťatko sa Vám bude odvďačovať radostným úsmevom.

Môžete si s bábätkom dohodnúť signál, ktorý budete opakovať vždy, keď ho budete držať aby sa uvoľnilo a vykonalo potrebu. Napríklad ,,šššššš, č-č-č” a podobne)

Na to, aby ste mohli signály dieťatka odsledovať, je určite potrebné byť mu stále na blízku . V tom Vám pomôže nosenie a spoločné spanie.

Dieťatko aj vďaka BKP pochopí, že na tomto svete sa rozumie jeho potrebám a hlavne- že mu maminka a ocinko rozumejú aj bez slov. A prehĺbi sa vaše spoločné puto.

Kedže stále používame aj plienočky, napíšem Vám aké. My sme si zvolili zlatú strednú cestu a používame podľa chuti aj látkové, aj ,,pampersky”, ale ekologické. Vedeli ste, že keď sa používajú klasické pampersky, jedno dieťa takto vyprodukuje až 1 tonu umelého odpadu, ktorý sa rozkladá až 250rokov! Hrozné. Myslime trošku aj na matku planétu prosím.

Z látkových sú to tieto krásne Unuo plienočky. Zamilovali sme sa do ich kvality a krásnych vzorov.

Látkové plienky majú množstvo výhod- v prepočte vás vyjdú omnoho lacnejšie ako klasické plienky, nezaťažujete planétu zbytočným odpadom a takisto uľavíte bábätku. Žiadne chemikálie, gély, umeliny, iba príjemná látka. Dal by sa o tom napísať další článok. A ešte lepšie je, že Elinka do nich vôbec nekaká. Keď sa vyciká, hodíme do práčky, operieme a je to! Takisto ak plánujete viac detičiek je to obrovská výhoda, že už budete mať výbavičku hotovú a na plienky, ktoré nie sú najlacnejšie už neminiete ani Euro! Investujete len raz. Skvelé nie?

Z (ne)klasických plienočiek používame tieto rozkošné Bio Kolorky. Používame ich hlavne na noc, ale aj počas dňa. Nie len že majú milučké vzory, ale hlavne sú vyrobené z prírodných obnoviteľných materiálov. Z netkaných textílií, papieru a buničiny. Nespôsobia vášmu dieťatku žiadne alergie, vyrážky, či ekzémy a po vyhodení nijak nezaťažia našu krásnu Zem. Kolorky Nie sú bielené chlórom a sú ultra priedušné, neparfumované a vhodné aj na veľmi citlivú pokožku.
Elinka sa v nich cíti skvele a pohodlne. Nemá pocit vlhka a vôbec v nich nemá červenú riťku.

Vrelo odporúčame obe tieto varianty plienočiek v prípade, či už sa rozhodnete pre bezplienkovanie, alebo nie.

NAVŠTÍV AJ NÁŠ INSTAGRAM @THEWAVEOFREALITY



This post first appeared on The Wave Of Reality- Welcome To Our, please read the originial post: here

Share the post

Ako plienkujeme a BEZPLIENKUJEME?

×

Subscribe to The Wave Of Reality- Welcome To Our

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×