Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Napowietrzanie oczka wodnego sposób na czystą wodę i redukcje ilości glonów.

Wielokrotnie w rozmowach z klientami słyszymy że napowietrzanie Jest potrzebne tylko zimą. Wtedy kiedy zamarznięta powierzchnia wody uniemożliwia wymianę gazową co oczywiście jest jak najbardziej słuszne. Jednak samo napowietrzane pod lodem może się na nie wiele zdać bez tzw sztucznego przerębla który jest łącznikiem pomiędzy tym co pod lodem a tym co nad lodem. Taki przerębel umożliwia dwutlenkowi węgla zwartemu w wodzie kontakt z powietrzem atmosferycznym do którego jest miedzy innymi wypierany przez tłoczone powietrze. Jest to dużo lepsze rozwiązanie od kucia przerębli które poza tym ze mogą skończyć się kąpielą w oczku wodnym w ekstremalnych przypadkach lub uszkodzeniem geomembrany jeżeli ktoś kuje przeręble bardzo blisko brzegu. Kolejnym niebezpieczeństwem jest wywoływanie fal akustycznych pochodzących on uderzeń które są co najmniej nieprzyjemne w odczuciu ryb i innych organizmów żywych zimujących w naszym zbiorniku wodnym. Bywa też tak że żaby i inne organizmy które zapadły w letarg na dnie naszego oczka wodnego na skutek uderzeń narzędzia gwałtownie się wybudzają i giną to trochę tak jak nie wolno gwałtownie budzić lunatyka ze snu. Również w przypadku ryb obserwuje się niekiedy pęknie pęcherzy pławnych spowodowanych uderzeniami w lód.

Tym czasem niewiele osób wie że napowietrzanie w oczku wodnym jest najbardziej pożądane wtedy gdy temperatura wody wzrasta pow 20°C. Dzieje się tak dlatego że rozpuszczalność gazów w wodzie maleje wraz ze wzrostem temperatury. A procesy biologiczne w szczególności zarodkowanie i wzrost koloni glonów, glony rosną intensywniej wraz ze wzrostem właśnie temperatury w oczku wodnym. Glony to niesamowite organizmy zamieszkujące nasza planetę i nasze oczka wodne oraz stawy. Ich niezwykłość polega na tym ze rosną i rozwijaj się wszędzie tam gdzie inne formy życia powiedziały juz pas. Glony żyją w zimnych morzach arktycznych i gorących wodach wypływających wód geotermalnych i gejzerów w kraterach wygasłych lub uśpionych wulkanów.

W oczku wodnym zachodzą naturale procesy samooczyszczania i rozkładu biomasy pochodzącej z opadłych na dno roślinnych szczątków, liści,i odchodów zwierząt bytujących w oczkach wodnych nie tylko ryb.

Istnieją dwa modele rozkładu substancji organicznej

  • Pierwszy to powszechnie zachodzący proces w oczkach wodnych bez napowietrzania strefy przydennej . W warunkach beztlenowych lub warunkach zbliżonych do beztlenowych zachodzi anaerobowa fermentacja która po wyczerpaniu tlenu rozpuszczonego w wodzie przebiega beztlenowo. W wyniku takich procesów rozkładu biomasy otrzymujemy związki gazowe najczęściej metan oraz CO2 oraz osad przefermentowany o znacznie mniejszej objętości. Jednak procesy beztlenowe w warunkach oczek wodnych nie przebiegają idealnie z podanym modelem a dodatkowo często takim procesom towarzysza inne jak np. gwałtowny rozrost glonów,śmierć organizmów wodnych takich jak np. ryby ze wg na drastyczne obniżenie zawartości tlenu w wodzie.

Często mamy do czynienia z procesami pośrednimi których efektem jest gnicie biomasy z intensywnym wydzielaniem gazów gnilnych co jest bardzo nieprzyjemne dla właścicieli oczek wodnych.

  • Drugi proces rozkładu biomasy to proces tlenowy który zachodzi szybciej a dodatkowo otrzymujemy zmineralizowane osady nie podlegające dalszym przemianom pod wpływem mikroorganizmów jednak warunkiem koniecznym jest stałe i intensywne dostarczanie powietrza do strefy przydennej oczka wodnego.Najlepsze efekty uzyskuje się przy ilości powietrza ok 9,9 l/min oraz średniej zawartości osadów na poziomie ok 1,79 kg/m3 w strefie przydennej. W tym celu do oferta firmy Oase została poszerzona o urządzenia napowietrzające strefę przydenna OxyTex które dodatkowo poprawiają cyrkulacje pionowa w oczku wodnym jednocześnie rozluźniając osad i powodując jego szybsze i skuteczniejsze przereagowanie. Z badań prowadzonych w ośrodku badawczo rozwojowym OASE w Hörstel w Niemczech wynika że taki sposób napowietrzania pozwala na zwiększenie wydajności zestawu filtracyjnego o nawet 20 % w stosunku do pierwotnej objętości podawanej przez producenta. System napowietrzania strefy przydennej z użyciem włóknistej strefy mieszania dyfuzyjnego został opatentowany co najlepiej świadczy o unikalności i skuteczności tego rozwiązania.

Oferta napowietrzaczy jest bardzo rozbudowana i obejmuje małe napowietrzacze z klasycznymi kamieniami napowietrzającymi takie jak PONDO AIR 200 ,450 i 900 oraz AquaOxy 240,500,1000, oraz nowości napowietrzacza solarnego Air Iceland.




This post first appeared on Oczkowodne.co, please read the originial post: here

Share the post

Napowietrzanie oczka wodnego sposób na czystą wodę i redukcje ilości glonów.

×

Subscribe to Oczkowodne.co

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×