Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Poznaj zasady jazdy konnej!

Zasady jazdy konnej

Czym jest jazda konna chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Warto jednak wspomnieć, że dzieli się na jazdę skokową i ujeżdżeniową.

  • Skoki – jak sama nazwa mówi – polegają na skokach przez przeszkody.
  • Ujeżdżenie – jeździec i koń wykonują wypracowaną wcześniej sekwencję ruchów, tak zwanych figur – wygląda to trochę jak taniec lub jazda figurowa na łyżwach.

Co to jest jazda konna? – komentarz eksperta

Przede wszystkim – świetna zabawa! Ten sport jest wyjątkowy – tworzy się niezwykła więź między koniem a jeźdźcem.
Uczy odwagi, cierpliwości, szacunku do zwierzęcia, a także pokory. Koń staje się Twoim najlepszym przyjacielem, a Ty jego.
Społeczność jeźdźców może się wydawać specyficzna – tak naprawdę są to fantastyczni ludzie ukierunkowani na spędzanie czasu z koniem. Bo jazda konna to nie tylko trening – to też długie godziny spędzone na opiece nad zwierzęciem, zabawie z nim, czy uczestnictwo w imprezach tematycznych z osobami dzielącymi z Tobą pasję.

Jak zacząć przygodę z jazdą konną?

Wystarczy namierzyć najbliższą stajnię w okolicy i ją odwiedzić, znaleźć instruktora i umówić się na jazdę. Pierwsza jazda to zazwyczaj tak zwana „lonża” – instruktor stoi w środku koła, a koń chodzi w ogół niego. Ty natomiast uczysz się jak poprawnie siedzieć w siodle, jak pracować ciałem, żeby koń zwolnił, przyspieszył. Uczysz się jak skręcać i hamować.
Po kilku jazdach zaczynasz jeździć bez lonży, samodzielnie. Idealną opcją wydaje się być wtedy grupa rekreacyjna (kilku jeźdźców na podobnym poziomie) lub jazda indywidualna. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy:
jazda grupowa – instruktor musi rozproszyć swoją uwagę na kilka koni i jeźdźców, natomiast zyskujesz umiejętność jazdy wśród innych koni, możesz patrzeć na innych jeźdźców i uczyć się od nich lub korygować ewentualne błędy
jazda indywidualna – instruktor cały czas patrzy tylko na ciebie, kosztem braku innych koni i jeźdźców
Złotym środkiem jest połączenie na tym etapie jednej i drugiej formy. Gdy już poczujesz się pewnie w stępie, kłusie i galopie (co znaczą te pojęcia dowiesz się w następnym paragrafie) – czas na jazdy skokowe lub ujeżdżeniowe. Nie można przecież stać w miejscu ze swoimi umiejętnościami!
A i najważniejsze – jazdy w terenie. Nie ma nic piękniejszego niż galop po górskich łąkach i polach! Niż skakanie przez strumyki lub przedzieranie się konno przez dziki las.

Chody konia

  • Stęp – czterotaktowy, najwolniejszy chód, jego prędkość to ok. 100 metrów/minutę.
  • Kłus – szybszy od stępa, chód dwutaktowy – dwie przeciwległe kończyny równocześnie odbijają się od ziemi.
  • Galop – chód trzytaktowy, szybszy od kłusa. Jeden “skok” nazywa się z francuskiego foulée. Po każdej foulée konia następuje faza zawieszenia.
  • Cwał – najszybszy chód, czterotaktowy, ciężko do niego dojść na hali lub ujeżdżalni – potrzebna jest dość duża przestrzeń, aby koń mógł się rozpędzić

Gdzie jeździć?

Treningi prowadzone są na krytej ujeżdżalni lub ogrodzonym placu ujeżdżeniowym. Skoki przez przeszkody trenuje się rozstawiając tzw. parkur, czyli określoną sekwencję przeszkód na ujeżdżalni, natomiast do ujeżdżenia jest potrzebny specjalny czworobok oznaczony literami (najczęściej o wymiarach 20 x 40 m lub 20 x 60 m.

Sprzęt i ubiór,czy jazda konna dużo kosztuje?

Do jazdy konnej na początek nie potrzeba wcale sprzętu. Jedyną ważną rzeczą jest kask lub toczek – ochrona głowy w przypadku ewentualnego upadku jest konieczna. Ten natomiast można wypożyczyć za darmo w prawie każdej stajni. Do tego wygodne spodnie dresowe lub legginsy, luźna koszulka i gotowe.
Na późniejszych etapach warto zainwestować w buty do jazdy tzw. sztyblety – mają one obcas, który zapobiega przesuwaniu się nogi w strzemieniu. I rękawiczki – obtarcia dłoni się zdarzają, a najlepszą ochroną są rękawiczki – chociażby najtańsze.
Przygotowanie konia do jazdy
Konia przed jazdą trzeba wyczyścić oraz osiodłać, założyć ogłowie, siodło, ochraniacze i czasami inne elementy sprzętu. Ale nic się nie martw – instruktor wszystkiego Cię nauczy!

Bezpieczeństwo

Wspomniany wcześniej kask to konieczność! Upadki zdarzają się nawet najlepszym jeźdźcom, a o głowę trzeba dbać. Ponadto – nigdy nie zapominaj, że koń to jednak zwierze. Bardzo inteligentne i sympatyczne, ale jednak. Każdy koń może mieć gorszy dzień. Dlatego za zadem konia przechodź w bezpiecznej odległości i zapytaj instruktora, czy są jakieś rzeczy, które mogą rozdrażnić danego osobnika (nie tylko ludzie mają swoje dziwactwa i humorki).

A teraz googluj gdzie jest najbliższa stajnia w twojej okolicy i łap za telefon, żeby umówić się na pierwszą jazdę!

Artykuł Poznaj zasady jazdy konnej! pochodzi z serwisu Rozwijaj-się.pl.



This post first appeared on Rozwijaj SiÄ™ PL, please read the originial post: here

Share the post

Poznaj zasady jazdy konnej!

×

Subscribe to Rozwijaj SiÄ™ Pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×