Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Trądzik różowaty – objawy, diagnoza, leczenie

Istnieje wiele rodzajów trądziku, a jednym z nich jest trądzik różowaty. Czasem zdarza się, że dochodzi do twa zwanego przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych. To zaś może doprowadzić do przerostu organicznego. Bez względu na etap zaawansowania, należy stosować skuteczne leczenie. Im wcześniej, tym większe są szanse na to, że problem ustąpi i raz na zawsze zostanie zażegnany. Warto więc poznać jego objawy, sposób diagnozy i leczenia.

Trądzik różowaty wywoływany jest wieloma przyczynami. Pojawia się nie tylko wskutek stresu. Przyczynami są – spożywanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu, korzystanie z sauny i basenu z chlorowaną wodą, zaburzenia endokrynologiczne, leki obniżające poziom cholesterolu, stosowanie zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy. Często pojawia się nagle i niespodziewanie, nie tylko u osób młodych, ale i w nieco starszym wieku. Czasem trudno go uniknąć, ale już kiedy się pojawi, nie powinno być większego problemu z odpowiednią diagnozą czy wyborem najlepszej metody leczenia.

Trądzik różowaty – objawy

Objawy trądziku różowatego dzieli się na pierwszorzędowe i drugorzędowe. Wypowiadając się o objawach pierwszorzędowych należy uwzględnić rumień przelotny, rumień stały, grudki i krosty, teleangiektazje. W drugim przypadku wymienia się uczucie pieczenia lub szczypania skóry w obrębie zmian, tarczki, wysuwanie bądź obrzęk skóry, objawy oczne, zmiany przerostowe. Trądzik ma cztery postacie. Postać teleangiektatyczno-rumieniowata, postać grudkowo-krostkowa, postać z dominacją zmian przerostowych, postać oczna. Nie każdy jednak od samego początku przejmuje się widocznymi objawami. Niektórzy wręcz ich nie zauważają, a nawet jeśli, nie zdają sobie sprawy, że chodzi tu właśnie o tę chorobę.

Diagnoza

Diagnoza trądziku różowatego polega przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie, a więc rozmowie lekarza z pacjentem dotyczącej dolegliwości i przebiegu choroby. Poza tym obejmuje też badanie fizykalne. Czasem lekarz zaleca również badanie histopatologiczne pobranego wcześniej wycinka zmiany. Nie trzeba jednak obawiać się bólu czy dyskomfortu. Badanie to jest bezbolesne, a wykonywane jest pod znieczuleniem miejscowym lignokainą. Z tego powodu w celu zdiagnozowania trądziku różowatego, trzeba udać się na wizytę do specjalisty. Samodzielne próby dokonania oceny, czy jest to trądzik różowaty, czy może inny rodzaj trądziku lub jeszcze innej choroby zwykle nie są wiarygodne. Nie należy wobec tego rozpoczynać samodzielnego leczenia ogólnodostępnymi środkami, nie mając pewności co do szczegółów choroby. Należy pamiętać, że trądzik różowaty łatwo jest pomylić z innymi rodzajami trądziku, a nie każdy przecież się na tej chorobie zna.

Trądzik różowaty – leczenie

U osób obarczonych trądzikiem różowatym nie zaleca się wykonywania takich zabiegów jak złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego czy kwasu salicylowego. Nie poleca się również zabiegów rozgrzewających. Specjaliści podkreślają, że w przypadku występowania trądziku różowatego nie należy również trzeć twarzy, uciskać jej i stosować kosmetyków, które zawierają substancje aktywne wywołujące podrażnienie lub uczulenie.

Leczenie trądziku różowatego dzieli się na miejscowe i ogólne. W zakresie pierwszej metody leczenia znajduje się stosowanie żelu lub kremu domiejscowo. Wybór jest bardzo duży, a zalecenia specjalistów niezwykle zróżnicowane. Jeżeli zaś chodzi o leczenie ogólne, polega ono na usuwaniu czynników przyczynowych jak: niedokwaśność soku żołądkowego, zaburzenia hormonalne. W przypadku występowania zmian grudkowo-krostkowych zaleca się antybiotyki tetracyklinowe. Zdarza się, że tradycyjne metody leczenia u niektórych osób nie działają. Wówczas zaleca się izotretynoinę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że stosowanie tej metody może przyczynić się do skutków ubocznych. Z drugiej zaś strony efekty leczenia bywają bardzo satysfakcjonujące.

Specjaliści podkreślają, że trudno jest całkowicie wyleczyć trądzik różowaty. Zazwyczaj leczenie preparatami miejscowymi, lekami doustnymi, zabiegami chirurgicznymi czy laserowymi można jedynie zminimalizować postępy choroby. Terapia ma zmniejszyć istniejące objawy lub całkiem je wyeliminować i przede wszystkim zapobiega pojawianiu się nowych zmian.

Należy pamiętać, że po zakończeniu leczenia skóra jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia, a przez to również wymaga specjalnej pielęgnacji. Dlatego zaleca się, aby do codziennej pielęgnacji stosować dermokosmetyki do skóry wrażliwej, które zawierają substancje nawilżające i zmiękczające. Dbając o cerę przy trądziku różowatym trzeba unikać mydeł i detergentów syntetycznych, a także kosmetyków zawierających środki zapachowe lub substancje drażniące.

Szybka diagnoza trądziku różowatego i podjęcie działań leczniczych mogą przyczynić się do wyeliminowania codziennych dolegliwości skórnych twarzy. Warto więc jak najszybciej udać się do specjalisty, który wskaże odpowiedni produkt. Należy wybierać tylko te sprawdzone, bezpieczne, które będą leczyć, a nie wykazywać się działaniem przeciwnym. Trądzik różowaty to choroba, której leczenie nie powinno opierać się na eksperymentowaniu. W końcu chodzi tu o twarz, której ani kobieta, ani też mężczyzna nie chcieliby zeszpecić.

Artykuł Trądzik różowaty – objawy, diagnoza, leczenie pochodzi z serwisu TradzikStop.pl.



This post first appeared on Tradzikstop.pl, please read the originial post: here

Share the post

Trądzik różowaty – objawy, diagnoza, leczenie

×

Subscribe to Tradzikstop.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×