Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Trądzik pospolity – jak często występuje, sposoby leczenia

Trądzik pospolity to przewlekła zapalna choroba gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Cechą charakterystyczną dla tej dolegliwości są wykwity niezapalne oraz zapalne. Chodzi tu o zaskórniki zamknięte i otwarte, krosty, torbiele i grudki. W 90% zmiany te, wszelkie niedoskonałości skóry, lokalizują się na twarzy.

Jak często występuje trądzik pospolity

Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą dotykającą młodzież w okresie dojrzewania. Dotyczy 80-100% osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Z tego 85% ma łagodny przebieg, a u 15% postacie zapalne występują w stopniu ciężkim , zwykle prowadzącym do powstawania blizn i przebarwień.

Chorobę tę u osób w wieku 12 lat obserwuje się w 7% przypadków. Zachorowania po 16 roku życia to już 40% przypadków. Najwięcej, bo 30-66% pacjentów choruje w wieku 14-17 roku życia (kobiety) i 16-19 roku życia (mężczyźni). Trzeba natomiast podkreślić, że także wiele znacznie starszych osób zgłasza się do lekarza z tym problemem. Są to osoby w przedziale wiekowym 20,5-26,5 lat. W wieku powyżej 25 roku życia trądzik na twarzy pojawia się u 54% kobiet i 40% mężczyzn. Zdarza się nawet u osób w 40. roku życia. Występuje u 5% kobiet, a także u  1% mężczyzn.

Trzeba w związku z tym wiedzieć, że trądzik występuje nie tylko u ludzi młodych, ale u starszych również.

Przyczyny trądziku pospolitego

Do trądziku przyczynić się mogą uwarunkowania genetyczne, przemiany hormonalne okresu pokwitania, przerost gruczołów łojowych i nadmierne wytwarzanie łoju, nadmierne rogowacenie ujść przewodów jednostek włosowo-łojowych, proces komedogenezy, czynniki infekcyjne, a także leki i kosmetyki.

Sposoby leczenia trądziku pospolitego

Osoby obarczone tę chorobą powinny jak najszybciej udać się do specjalisty, w celu sprawdzenia, czy faktycznie objawy, jakie mu towarzyszą, świadczą o trądziku pospolitym. Wówczas należy zastosować odpowiednie leczenie. Jakie? To zależy od zaleceń lekarza, metod jest wiele, a te zależą w głównej mierze od stopnia zaawansowania problemu.

Z reguły leczenie trądziku pospolitego trwa kilka miesięcy, a czasem nawet lat. Dlatego lekarz uprzedza o tym swojego pacjenta, informując, że leczenie jest długotrwałe. U wielu osób, u których zaobserwowano łagodny stan trądziku pospolitego, skuteczne w leczeniu okazały się leki miejscowe. Ponadto należy podkreślić, że leczenie miejscowe jest ważnym elementem uzupełniającym leczenie ogólne w ciężkich przypadkach klinicznych.

Środki, jakie stosuje się w leczeniu trądziku pospolitego to nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, antybiotyki, kortykosteroidy, a także inne preparaty stosowane miejscowo. Ponadto w leczeniu tym stosuje się również ichtiol, rezorcynę i preparaty hormonalne zawierające estradiol.

W przypadku lżejszych odmian trądziku pospolitego, a także blizn występujących po ciężkich przypadkach tej choroby, zaleca się stosowanie alfa-hydroksykwasów. Działają peelingująco, choć nie zawsze tak samo, gdyż zależy to od rodzaju kwasu, jego stężenia, podłoża, a także czasu ekspozycji. Taki peeling chemiczny hydroksykwasami może przyczynić się do rozluźnienia komórek warstwy rogowej, a także normalizacji rogowacenia ujść mieszków włosowych.

Kolejną metodą leczenia trądziku pospolitego są szczepionki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą okazać się nieskuteczne, a nawet prowadzić do zaostrzenia zmian chorobowych.

Leczenie ogólne stosuje się zarówno w umiarkowanych, jak i ciężkich postaciach trądziku pospolitego. Zalecane jest również u osób, które wręcz cierpią na depresję z powodu choroby, a także osobom, którym trądzik ten przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Leczenie to powinno być stosowane przez minimum 6-8 miesięcy. Wybierając leczenie doustne, stosuje się zwykle antybiotyki, leki antyandrogenowe oraz retinoidy. Antybiotyki (tetracykliny, erytromycyna, kotrimoksazol, klindamycyna). Działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Zaleca się je w przypadku średnio ciężkich i ciężkich postaci trądziku pospolitego. Poza tym specjaliści zalecają tę metodę osobom, u których leczenie miejscowe okazało się nieskuteczne.

Inną metodą leczenia trądziku pospolitego jest leczenie hormonalne, stosowane u kobiet. Stosuje się ją u kobiet, u których nieskuteczna okazała się konwencjonalna terapia lub tych, które nie mogą stosować doustnych retinoidów.

Podsumowując, trądzik pospolity bywa bardzo dokuczliwą chorobą, szczególnie, kiedy krosty i inne zmiany skórne, które towarzyszą tej chorobie, zajmują znaczną część twarzy. Ważne jest, aby rozpoznać ją możliwie najwcześniej i zarazem szybko zająć się leczeniem. Metod leczenia jak widać jest wiele. Mogą to być środki doustne lub miejscowe. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników. Najlepiej, aby kontrolę nad leczeniem przejął specjalista, który będzie wiedział, jakie działania wybrać i które wykażą się największą skutecznością. Samodzielne eksperymentowanie może przyczynić się do wielu niepowodzeń i poważniejszych problemów skórnych.

Artykuł Trądzik pospolity – jak często występuje, sposoby leczenia pochodzi z serwisu TradzikStop.pl.



This post first appeared on Tradzikstop.pl, please read the originial post: here

Share the post

Trądzik pospolity – jak często występuje, sposoby leczenia

×

Subscribe to Tradzikstop.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×