Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

Nový Zéland je proslulý svou nádhernou přírodou. Novozélanďané si ji velmi chrání a tak sem nemůžete dovézt, co vás napadne. Přinášíme článek, ve kterém se dozvíte, co na Nový Zéland raději nevozit a co deklarovat při vstupu na NZ na příletové kartě.

Aby váš přílet na NZ probíhal hladce, měli byste vědět o položkách, které jsou zakázané a také o těch, jejichž dovoz je dovolen, ale které je potřeba deklarovat. Je to trochu pruda, ale za ochranu nádherné novozélandské přírody to stojí. Navíc novozélandská ekonomika závisí z velké části na zemědělské produkci a zavlečení nové choroby by ji mohlo značně ohrozit. Berte to tedy jako nutnou daň ze vstupu do této krásné země.

Níže uvedený text vychází z oficiálních požadavků publikovaných Ministerstvem primárních odvětví (MPI) a NZ Customs. Sami jsme slyšeli mnoho případů, kdy přístup úředníků byl více pragmatický, ale podcenění problematiky biologické bezpečnosti vás může stát nemalé peníze. Za nedodržení pravidel hrozí vysoké postihy počínaje okamžitou pokutou 400 NZD.

Chceme vás proto raději připravit na nejhorší možné scénáře, které mohou při průchodu biosecurity nastat. Ona je to totiž jediná cesta, jak zajistit, že vás nic nezaskočí. Hodně jsme cestovali a přes novozélandské biosecurity prošli dohromady už dvacetkrát. A jiná logika, než být připraven(a) na nejhorší scénář, neexistuje. Jak jinak si vysvětlit případy, kdy dívka dostala pokutu 400 NZD za nedeklarování sojového suku a naopak příklad prominuté pokuty za dovoz zakázaného jablka v příručním zavazadle?

Co nevozit a co deklarovat

Před přistáním na Nový Zéland vám v letadle budou letušky či stevardi rozdávat příletové karty s otázkami, které se týkají obsahu vašich zavazadel a kde jste v poslední době pobývali a cestovali.

Platí pravidlo, že pokud si nejste jisti jakoukoliv položkou, kterou přivážíte, či odpovědí, vždy ji raději deklarujte a při příletu si to vysvětlete s pracovníkem biosecurity. Pracovníci biosecurity jsou už zvyklí a na detaily se vás začnou ptát automaticky, nebojte.

Tip: Příletová karta existuje pro referenci i v české verzi, musíte si ji ale vytisknout před cestou z webu Customs NZ. Pamatujte ale, že česká verze není oficiální dokument a vždy stejně musíte vyplnit anglickou verzi, kterou předkládáte celníkům.

Jídlo

Sekce 5 příletové karty se nejprve ptá, zda do země dovážíte jakékoliv jídlo – vařené, čerstvé, konzervované, balené či sušené.

Všechno jídlo, které s sebou přivážíte na NZ, musí být deklarováno. Nezapomeňte, že i med a medové produkty, bylinky i koření je třeba deklarovat. Obecně platí, že na NZ si nesmíte dovézt čerstvé ovoce a zeleninu, maso a ryby. Naopak můžete dovézt komerčně připravené a zabalené jídlo, které je trvanlivé a neotevřené (např. čokoláda, sušenky atd.). Všechno jídlo ale musíte deklarovat v příletové kartě, takže i to, které si myslíte, že je povolené. Pracovník na biosecurity se vyptá, co konkrétně dovážíte a řekne vám, zda je to OK. Je to proto, aby měli pracovníci biosecurity sami možnost posoudit, zda je dovoz daného jídla přípustný či nikoliv.

Rostliny a rostlinné produkty

Příletová karta se dále ptá, zda s sebou vezete „Rostliny nebo rostlinné produkty: ovoce, květiny, semena, cibuloviny, dřevo, kůru, listy, ořechy, zeleninu, části rostlin, plísně, třtinu, bambus nebo stébla, včetně náboženských obětin nebo k léčebného použití.“

Naše doporučení zní: Nezkoušejte na Zéland dovézt sazeničky svých oblíbených rostlinek, kytičku, kterou jste dostali od známých na rozloučenou na letišti nebo uschlou růži z prvního společného rande atd. Z těch praktičtějších věcí pozor na dřevěná kuchyňská prkénka, vařečky, a suvenýry ze stopoverů po Asii nebo pacifických ostrovů, které jsou často ze dřeva, bambusu a slámy. Dovoz těchto předmětů není vyloženě zakázán, ale může se stát, že si daný předmět vezme pracovník biosecurity k prozkoumání do laboratoře nebo že zaplatíte další peníze za ošetření daného předmětu tak, aby byl pro novozélandskou přírodu neškodný.

Zvířecí produkty

Další otázka na příletové kartě se ptá na dovoz zvířat nebo zvířecích produktů: včetně masa, mléčných produktů, ryb, medu, včelích produktů, vajíček, peří, korýšů, surové vlny, kůže, kostí nebo hmyzu.
Naše doporučení zní – nic z výše uvedeného nevozte, s největší pravděpodobností o tepelně neopracované předměty tohoto typu přijdete.

Vybavení, které přišlo do styku s vodou či půdou

Další dvě otázky na příletové kartě se týkají vybavení použitého pro zvířata, rostliny nebo vodu, včetně potřeb pro zahradničení, včelařství, rybaření, vodní sporty nebo potápění. A druhá je ohledně předmětů, které se používají k venkovním aktivitám, včetně obuvi, stanů, potřeb pro kempování, lov, turistiku, golf nebo jiné sportovní vybavení.
Při vstupu na NZ musíte tedy deklarovat vybavení, které se používá ve styku s vodou, takže i např. vybavení na potápění, plavání (včetně neoprenu) a rybolov. Stejně tak sportovní a outdoorové vybavení, které přijde do styku s půdou – trekové boty, stany a kempovací vybavení, vybavení pro lov, jízdu na koni, zahradničení.

Je jasné, že bez campingového a trekového vybavení se dá na NZ těžko obejít a nákup na místě je výrazně dražší. Dejte si proto práci s důkladným vyčištěním všech těchto předmětů a hlavně odstranění veškerých zbytků hlíny. Myslete na to, že vybavení můžou chtít pracovníci biosecurity vidět, takže ho nebalte úplně dospodu vašeho zavazadla. Pokud jste si zavazadlo nechali omotat folií, tak to je opravdu nezastaví.

Jaké jsou bezcelní limity na dovoz alkoholu a tabáku? Jak je to s léky?

Sekce 6 příletové karty se zaměřuje na zakázané nebo omezené zboží: např. léky, zbraně, nemravné publikace, ohrožené druhy flóry a fauny či nezákonné drogy.

Nepředpokládáme, že byste někdo chtěl vozit něco nezákonného, ale je pravděpodobné, že někteří z vás si budou potřebovat dovézt své osobní léky na předpis. V tom případě byste správně měli mít kopii receptu přeloženého do angličtiny nebo dopis v angličtině od vašeho lékaře potvrzující, že se tímto lékem léčíte. Zároveň mějte léky v originálním balení, na kterém bude napsáno vaše jméno. Novozélandské zákony zároveň povolují dovoz zásoby léků na tři měsíce s výjimkou hormonální antikoncepce, u které je povolen dovoz osobních zásob na 6 měsíců.

Dále se příletová karta vyptává na alkohol a tabák. Po českém pivě i dalších našich národních alkoholických nápojích se dokáže na druhé straně světa zastesknout. Pokud plánujete něco z toho dovézt, tak vězte, že limity na osobu jsou 4.5l vína, nebo 4.5l piva a 3 láhve lihovin (každá objem max 1125ml). Povolené množství tabáku je 50 cigaret nebo 50 gramů tabáku na osobu.

Jako poslední na dovezené zboží se karta vyptává na zboží získané v zámoří a/nebo zakoupené v bezcelní zóně na Novém Zélandu v celkové hodnotě vyšší než 700 NZD (včetně darů) a zboží přivážené pro obchodní nebo komerční použití.

Dovoz hotovosti

Pokud na NZ dovážíte více než 10 000 NZD či ekvivalent této hodnoty v zahraniční měně, měli byste to deklarovat. Do této kategorie spadají i cestovní šeky, bankovní směnky a peněžní poukázky.

Specifické dotazy k problematice

Pokud máte dotazy na konkrétní položku – zda ji musíte deklarovat, můžete se obrátit přímo na Ministerstvo primárních odvětví (Biosecurity) a Customs NZ (Cla a limity dovozu).

Příspěvek Co (ne)můžete přivézt na Zéland? pochází z CZECHKiwis.cz



This post first appeared on CZECHKiwis.cz, please read the originial post: here

Share the post

Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

×

Subscribe to Czechkiwis.cz

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×