Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Linki na niedzielÄ™ # 93

Najnowsze 93 linki na niedzielę! Mam nadzieję, że trochę się stęskniliście. Co w tym wydaniu? Jak zwykle wszystkiego odrobinę, znajdziecie podróże po Emiratach oraz wyprawę busem po Amerykach. Zajrzycie do miejsca w kinie, do którego zazwyczaj nie macie wstępu. Posłuchacie wywiadu z bardzo energiczną Urszulą Dudziak. Dodatkowo poznacie skrywany sekret książek oraz czemu lądowanie rakietą wcale nie jest takie proste. Do tego ułożymy kamyczki, wypadniemy z samolotu i przeżyjemy oraz w drugą stronę – zastanowimy się jak to jest gdy się umiera. Oczywiście jeszcze dużo więcej ale trzeba coś zostawić do odkrycia. Nie trzymam, ruszajcie do przeglądania 93 linków na niedzielę!


93 ZDJĘCIA

Dzisiaj będą kamyczki

Więcej znajdziecie tutaj: Amazing facts

PODRÓŻE

TropiMy gościli już na Linkowskazie – wtedy opowiadali o swoich podróżach po USA (klik klik). Tym razem sięgnąłem do ich innego wpisu, innej podróży – Emiraty Arabskie. Garść przydatnych porad dla osób, które chciałby się tam wybrać. Jak zawsze polecam.

Nie jesteśmy ekspertami ani od Emiratów, ani od kultury arabskiej i nie będziemy udawać, że jest inaczej. W tym tekście nie znajdziecie analizy sytuacji społecznej, politycznej, czy ekonomicznej krajów Zatoki Perskiej – nie mamy na ten temat odpowiedniej wiedzy. Poniższy poradnik to zbiór naszych doświadczeń, informacji, które zdobyliśmy i obserwacji, które poczyniliśmy na miejscu. Mamy nadzieję, że zachęci Was do podróży w tamte rejony i podpowie, jak się do tego zabrać.

Emiraty 101 – poradnik dla Żółtodziobów

Ekipa Busem przez świat ma za sobą już kilka kontynentów oraz parę ciekawych książek. Dlatego pomysł wyprawy „Busem przez trzy Ameryki” oraz wrzucanie codziennie krótkiego odcinka o tej podróży wydał się genialnym.

Na ich kanale znajdziecie ponad 70 odcinków z pierwszej części wyprawy. Ja odkładałem sobie kilka, żeby „wsiąknąć” w podróż na dłużej.

DO PRZECZYTANIA

Jedna z największych katastrof w historii ludzkości, ucierpiały setki tysięcy ludzi, skażone zostały ogromne powierzchnie kraju i… jak to bywało w ZSRR i bywa w Rosji, niespecjalnie chciano o tym mówić.

29 września 1957 r. był dniem pogodnym i ciepłym. Chwilę po godzinie 16 mieszkańcy Oziorska – jednego z tzw. miast zamkniętych, gdzie skoncentrowany był przemysł zbrojeniowy lub wojskowe ośrodki badawcze (i których to miejscowości w zasadzie nie powinno być na mapach) – usłyszeli huk eksplozji.

Jak Czelabińsk stał się Czelabińskiem

Ludzie pragną odkrywać rzeczy niepoznane. Jednak symbolem nie jest każdy znak lub przedmiot. Dwie przekreślone kreski, które tworzą krzyżyk (X) mogą zwyczajnie oznaczać zaznaczenie czegoś na mapie. Dawniej ten sam znak wykorzystywano jako sposób podpisywania się osoby niepiśmiennej. Korzystamy z tego do dziś, nawet jak umiemy pisać, – spójrzmy na sposób głosowania w wyborach. Taki znak użyty z myślą o ukrytych znaczeniach przywołuje krzyż św. Andrzeja spotykany przy przejazdach kolejowych. Oznacza m.in. doskonałość lub odmierzanie czasu. Symbol to zatem coś, co widać, ale równocześnie coś mającego ukryte znaczenie.

Symbole. Dlaczego pierwsi chrześcijanie uciekali przed krzyżem?

Ps. a od siebie zapraszam do historii gestów – dlaczego podajemy dłoń i czemu trzymamy kciuki


REKLAMA


HISTORIA

Thorne był jednym z najlepszych żołnierzy wszech czasów. Nosił mundur fińskiej armii, Waffen-SS i amerykańskich zielonych beretów. „Okazał się superżołnierzem. Wykazywał fenomenalny instynkt na polu bitwy” – mówi amerykański historyk J. Michael Cleverley.

Superżołnierz Waffen-SS trafił do amerykańskiej armii 


MUZYKA


Zapraszam do wpisu o historii niewolników w Ameryce Południowej, ich państwie, walce o wolność i echach współczesności: „Quilombo dos Palmares – państwo niewolników”


WYWIAD

Były już na Linkowskazie różne zawody, więc „pan puszczający filmy w kinie” to nic zaskakującego

Miała być inna osoba i inna forma (zazwyczaj staram się by było coś do obejrzenia i do poczytania…) aaaaale…. czasami trzeba nagiąć zasady, a co!

Obejrzałem wywiad i myślę, że warto obejrzeć, nawet dla samej energii życiowej Pani Urszuli Dudziak. parapa…parapapa….para pa pa papaaaaja….

TECHNOLOGIA

Może nie taka supernowoczesna technologia, ale ciekawa –  przyznam się, do momentu przeczytania tego wpisu nawet nie zauważałem tego problemu.

Tytuły książek na grzbietach raz idą z góry na dół, a kiedy indziej z dołu do góry. Wiele osób się temu dziwi, a spore grono ma w związku z tym niemałą zagwozdkę – zwłaszcza gdy ich półkę wypełnia większa liczba książek. Dlaczego tak jest? Czy to przypadek? I która forma jest poprawna?

Dlaczego tytuły książek są drukowane w różnych kierunkach?

SpaceX – firma, która postawiła sobie za cel prywatne loty w kosmos i kolonizację Marsa przekracza kolejne blokujące je problemy i coraz śmielej sięga gwiazd. Jednak nie zawsze wszystko wychodzi idealnie…


Zobacz również: Pamięć Ziemi – ślady ludzi na naszej planecie. Poligon nuklearny, napis widziany z kosmosu, pole bitewne z I wojny światowej. Zapraszam


Wikipedia 93

Vesna Vulović – jugosłowiańska stewardesa narodowości serbskiej, która 26 stycznia 1972 przeżyła upadek z wysokości 10 160 metrów po tym, jak w samolocie, którym leciała, eksplodowała bomba.

Katastrofa lotu 367 wydarzyła się 26 stycznia 1972 nad Srbską Kamenicą w Czechosłowacji (obecnie Czechy). Lot odbywał się samolotem linii lotniczych Jat Airways, a Vulović pełniła na jego pokładzie obowiązki stewardessy. Przyczyna wybuchu nie została definitywnie wyjaśniona, ale podejrzewa się, że była nią bomba, podłożona przez chorwackich terrorystów spod znaku odtworzonej w USA organizacji ustaszy. Eksplozja rozerwała maszynę w locie na dwie części, zaś Vulović ocalała jako jedyna spośród 28 osób znajdujących się wówczas w samolocie (22 pasażerów i 6 członków załogi).

Po katastrofie, w wyniku m.in. zmiażdżenia kręgu, była przez jakiś czas sparaliżowana od pasa w dół. Po operacji odzyskała zdolność chodzenia i wróciła do pracy (biurowej) w Jat.

W 1985 Vulović dostała nagrodę Księgi rekordów Guinnessa (za skok bez spadochronu z największej wysokości), którą wręczył jej Paul McCartney[2].

Zmarła w grudniu 2016 w Belgradzie.

OGLĄDANIE

Oglądając oprawy stadionowe przygotowane przez kibiców, ich rozmiary i złożoność zacząłem się zastanawiać jako oni to wszystko przygotowują. Oczywiście w internecie znalazła się odpowiedź.

NAUKA

Boimy się śmierci, tego co nas po niej czeka ale i samego procesu. Wydaje się on tajemniczy, smutny, zbyt wiele pytań i zdecydowanie brak odpowiedzi. Focus próbuje odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań – Jak umieramy – opisuje najczęstsze przyczyny śmierci oraz krok po kroku rozkłada co się z nami dzieje.

PORAŻENIE PRĄDEM: W MÓZG I W SERCE

Podczas przypadkowych porażeń, gdy do czynienia mamy z reguły z „domowym” prądem o niskim natężeniu, najpowszechniejszą przyczyną śmierci jest arytmia, prowadząca do zatrzymania akcji serca. „Utrata przytomności pojawia się po standardowych 10 sekundach” – mówi Richard Trohman, kardiolog z Rush University w Chicago. Przeprowadzone w Montrealu badania nad przypadkami śmierci w wyniku porażenia prądem wykazały, że prawdopodobnie 92 proc. ofiar zmarło właśnie wskutek arytmii.

Większe natężenia mogą wywołać niemal natychmiastową utratę przytomności. Krzesło elektryczne zostało zaprojektowane, by wywoływało szybką utratę świadomości i bezbolesną śmierć – krok naprzód w porównaniu z tradycyjnym wieszaniem – przepuszczając prąd elektryczny przez mózg i serce.

Jak umiera człowiek? Nauka pozwala nam odtworzyć ostatnie momenty życia

Uznaje się, że w historii naszej planety było pięć masowych wymierań gatunków – procesów, w których ginął nie jeden lub kilka gatunków zwierząt lecz działo się to w skali całej planety.

Co ciekawe, naukowcy coraz częściej wspominają, że właśnie trwa szóste wielkie wymieranie – a jej sprawcą jesteśmy my.

Jeśli chcecie trochę więcej informacji o tych procesach to zapraszam np. do tego artykułu


Przeczytaj również: O podziemnym mieście w Turcji, wykutym w skale, z własnym systemem klimatyzacji, wodą, szkołą, kaplicą i stajniami. Derinkuyu podziemne miasto


NA KONIEC 93

Dzisiaj coś dla fanów gier komputerowych i wyścigów z Mario

To wszystko co przygotowałem w 93 wydaniu linków na niedzielę. Mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie i zostaniecie tu na dłużej. Cześć!

Artykuł Linki na niedzielę # 93 pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Linki na niedzielÄ™ # 93

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×