Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Bodzentyn - Zamek Biskupi



II poł. XIV w. – Z inicjatywy biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska herbu Jelita postawiono na wzgórzu murowany budynek z czworoboczną wieżą. W wieży znajdujacej się w północno-zachodnim narożniku w piwnicach znalazło się więzienie. Zamek stanął na miejscu drewnianego dworu biskupa Bodzanty z Jankowa i Wrześni herbu Róża, który przeniósł tu siedzibę biskupią z pobliskiego Tarczka.

poł. XIV w. - Całość otoczono fosą i połączono z murami miejskimi Bodzentyna.

1380 -Po śmierci Floriana z Mokrska zamek przejął Zawisza z Kurozwęk herbu Poraj.

19 czerwca 1410 - Król Władysław Jagiełło przy okazji pielgrzymki na Święty Krzyż w drodze na koncentrację armii przed bitwą pod Grunwaldem, zatrzymał się na zamku, gdzie przyjął posłów książąt pomorskich.

1413 – Pożar strawił drewnianą zabudowę miasta i naruszył też zamek. Po pożarze biskup Zbigniew Oleśnicki dokonał rozbudowy zamku wznosząc północne gotyckie skrzydło mieszkalne.

1420 – Miejscowy cieśla przeprowadził remont wieży.

kon. XV w. - Kardynał Fryderyk Jagiellończyk dobudował od wschodu nowe reprezentacyjne skrzydło mieszkalne z wieżyczkami, w których znajdowały się latryny i klatka schodowa.

1572 – Biskup Franciszek Krasiński rozpoczął przebudowę zamku w renesansową rezydencję. Zbudowano wtedy wykusz na kaplicę zamkową, krużganki w skrzydle wschodnim oraz domy dla gości i służby.

1581 - Prace nad przebudową zakończył biskup Piotr Myszkowski, który sprowadził w tym celu włoskiego architekta Jana Balcera. Za jego wkład Myszkowski nadał jemu i jego żonie przywilej założenia ogrodu na przedmieściu Bodzentyna.

po 1607 - Biskup Piotr Tylicki polecił zbudować skrzydło południowe i budynek bramny do którego prowadził most ponad wykopaną fosą.

1657-91 - Kolejne przebudowy przeprowadzali kolejni biskupi: Jakub Zadzik, Piotr Gembicki, Piotr Tylicki, Marcin Szyszkowski, Andrzej Trzebicki i Jan Małachowski. Budowla uzyskała wówczas formę barokową, o planie w kształcie zbliżonym do podkowy. Od miasta zamek oddzielono murem, wtedy też powstał portal z czerwonego piaskowca. Obiekt zyskał charakter wygodnej rezydencji pałacowej, która nie posiadała już cech obronnych. Prace zakończył biskup Jan Małachowski, który swój herb Nałęcz umieścił w nadprożach okien.

ok. poł. XVIII w. – Miała miejsce następna przebudowa po kierunkiem architekta Jakuba Fontany.

1789 - Gdy właścicielem chylącemu się już ku upadkowi zamku był biskup Sołtyk, Sejm Czteroletni zadecydował o upaństwowieniu majątku biskupów krakowskich. Zamek przekształcono na spichlerz i szpital wojskowy.

1814 - Budowlę ostatecznie opuszczono. W kilku zachowanych salach zamkowych mieszczanie Bodzentyna urządzali jeszcze bale.

II poł. XIX w. - Mury zamkowe zaczęły się walić. Dodatkowo okoliczni mieszkańcy rozbierali to co zostało traktując ruiny jako źródło darmowego budulca.

1902 - Zamek uznano za zabytek i otoczono ochroną.

1963 – Rozpoczęto badania archeologiczne pod kierunkiem Marii Brykowskiej.






This post first appeared on Polska Na Pocztówce, please read the originial post: here

Share the post

Bodzentyn - Zamek Biskupi

×

Subscribe to Polska Na Pocztówce

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×